Історія кафедри

Кафедра створена 24 червня 1997 р. на економічному факультеті і спочатку називалась «Кафедра статистики та інформаційних технологій». В 2003 р. кафедра була переведена на факультет кібернетики и стала іменуватись «Кафедрою математичного моделювання», яка стала випускової кафедрою магістратури по спеціальності «інформатика» з 2004 р., а з 2017 р. випускає магістрів з двох; 122«Комп’ютерні науки та інформаційні технології» та 014 «Середня освіта (Інформатика)».

Ядро кафедри складають відомі в Україні та за її межами вчені. Завідує кафедрою академік Міжнародної педагогічної академії, дійсний член Європейської асоціації безпеки, доктор фізико-математичних наук, професор Джунь Йосип Володимирович, представник всесвітньовідомої наукової школи академіка Е. П. Федорова, нагородженого за видатні досягнення по проблемі руху полюсів Землі, найпрестижнішою в австрономічному світі нагородою: «Золотою медаллю імені М. Коперніка». Наразі відзначимо, що за свідченням А. Енштейна, найстрашніші катаклазми в історії нашої планети (потопи, розломи континентів і т.п.) обумовлені саме раптовим зміщенням полюса Землі на тисячі кілометрів. В рамках наукової школи академіка Е. П. Федорова Й. Джунь розробив нову «Некласичну теорію похибок вимірів» (НТПВ), яка стала основою математичного моделювання в астрометрії і космічних дослідженнях при обробці сучасних величезних баз даних, класичні методи обробки яких показали свою повну неспроможність. Ця нова теорія, яка створена Й. Джунем, спочатку призначалася для аналізу космічної і астрономічної інформації. Потім виявився її універсальний характер при обробці статистичної інформації великих обсягів. Нині НТПВ Й. Джуня успішно використовується в економетрії, геодезії, гравіметрії, геофізиці, медицині і т.д., скрізь де обсяг статистичної вимірювальної інформації перевищує 500 багатократних вимірів.

Дослідження Й. Джуня довели статистичну неспроможність концепції німецького генія Карла Фрідріха Гауса («короля математики») при числі багаторазових спостережень > 500 і показали дієвість висновків знаменитого кембріджського професора Гарольда Джефферіса (сера Гарольда), про некласичну форму розподілу похибок великих обсягів.

Й. Джунь першим в науковому світі запропонував замінити фундаментальний постулат сучасного основного метода моделювання – метода найменших квадратів, принципом максимума інформації за Фішером (сер Рональд Фішер – видатний англійський вчений- статистик) Джунь Й. вперше сформулював парадокс Єльясберга- Хамлеля (Єльясберг П. Є., соратник С. П. Корольова- розробника радянських космічних програм, Хампель Ф. – знаменитий швейцарський математик- статистик, пов’язаний з колайдером).

В 1985 р. Й. Джунь, незалежно від математика Прінстанського університету США Джельтмана В. М. розробив теорію методу Lp- оцінок і теорію Lp- розподілу.

Свої основні ідеї Й. Джунь сформулював в докторській дисертації «Математична обробка астрономічної і космічної інформації при негаусових похибках спостережень» (захищена в 1992 р.), а також в монографії НТПВ, яка видана в 2015 р. Він є автор 4-х монографій, 2-х патентів, 253 наукових праць.

В даний час Й. В. Джунь є керівником науково- дослідної розробки (HDP): «Інструменти некласичного інтелектуального аналізу даних: териотичне обгрунтування та програмне забезпечення». Державний реєстраційний номер HDP: 0118V001564.