Наукова робота

Кафедра має висококваліфікований професорсько-викладацький склад, необхідне належне матеріальне і методичне забезпечення. Ввикладання нормативних дисциплін дисциплін кафедри ведеться на всіх факультетах університету. Засновником та незмінним завідувачем кафедри є доктор фізико-математичних наук,професор Джунь Йосип Володимирович, представник відомої в Україні і у всьому світі наукової школи академіка НАН України Є.П. Федорова. Джунь Й.В. є дісним членом Міжнародної педагогічної академії (Москва) і членом Європейської Асоціації Безпеки (Краків). Основні напрями досліджень кафедри охоплює Комплексна наукова-дослідна тема (НДР) : «Інструменти некласичного інтелектуального аналізу даних: теоретичне обгрунтування та програмне забезпечення», термін виконання червень 2018 р. - травень 2022 р. Державний реєстраційний номер 0118U001564. Науковий керівник професор Джунь Й. В. В рамках виконання цієї теми на кафедрі на протязі 2018 р. підготовлено дві закордонних і чотири вітчизняних публікації по заданій темі. Ці публікації відкривають широкі можливості для різних інноваційних впроваджень з метою комп’ютеризації і підвищення ефективності математичного моделювання. Попередеі дослідження по заданій тематиці проводились також в рамках міжнародної співпраці, за що кафедра була удостоєна спеціального Гранту Братіславського університету і пам’ятною медаллю. В рамках підписаних міжнародних договорів кафедра продовжуєплідно працювати з Технічним університетом (м. Кошіце, Словаччина), Університетом ім. Томаша Баті (м. Злін, Чехія), Міжнародною педагогічною академією (м. Москва), Європейською Асоціацією Безпеки (м. Краків, Польща), Вищою краківською школою ім. Фрича Моджевського та ін.

Кафедра співпрацює з широким колом установ Національної Академії наук, зокрема з Головною астрономічною обсерваторією АН, Полтавською гравіметричною обсерваторією АНУ, Київським національним університетом, Інститутом проблем математичних машин та систем АН України, іншими вищими навчальними закладами та науково-дослідними інститутами.

При кафедрі діє «Математичний гурток», в яких навчаються учні 8-11 класів Малої академії наук України, в складі Рівненського міського центру творчості учнівської молоді, загальноосвітніх шкіл Рівненського природничо-математичного ліцею «Елітар», в рамках цього гуртка учні виборюють високі місця на загальнодержавних конкурсах.
Так, учениця «НВК»-школа-ліцей № 12 Тищук Євгенія виборола почесне III місце в загальноукраїнській Олімпіаді учнів МАН з дослідженням на тему: «Теорія вагової функції і її значення для діагностики математичного моделювання».

Фахівці кафедри розробляють і впроваджують високі інформаційні і статистичні технології, нові технології навчання, виступають з лекціями в закордонних університетах. Тому кафедра відома не лише в Україні, але і за кордоном. Кафедра максимально сприяє професійному зростанню студентів, включили магістрів двох спеціальностей 122 «Комп’ютерні науки та інформаційні технології», 014 Середня освіта (Інформатика) як на денній так і на заочній формах навчання, активно залучає студентів до наукової роботи, результати якої щорічно друкуються в збірниках наукових праць факультету кібернетики і університету. Студенти-науковці кафедри в своїх доробках часто досягають видатних результатів. В 2018 р. талановитий студент магістратури Р. Походжай успішно захистив магістерське дослідження по темі "Спектралий аналіз динаміки цін криптовалют". Студент магістратури О. Валецький в співпраці з професором Джунем Й. В. відкрили і критеріально довели нову невідому людству властивість числа Pi як ідеального генератора рівномірно-розподілених випадкових чисел. Це досягнення відображено вже в енциклопедії. А дипломне магістерське дослідження студента магістратури Пастушка П. мало своїм результатом впровадження вперше в Україні програмного комплексу SAPR/3 з мовою програмування четвертого покоління на Славутському комбінаті «Будфарфор».

Й.В. Джунь вирішував складні проблеми математичної обробки спостережень за рухом північного полюсу, оскільки при такій обробці спостерігався вражаючий факт – фундаментальні постулати класичних методів обробки даних не виконувались. Необхідно було створити нову, неокласичну теорію аналізу даних і моделювання. Свою роботу над цією проблемою Й.В. Джунь почав з перевірки фундаментальної концепції знаменитого Кембріджського професора Гарольда Джеффріса, висловленої в його монографії “TheTheoryProbability”. Являючись автором нового тлумачення поняття імовірності, Джеффріс висунув ще одну, не менш важливу концепцію: при кількості спостережень n>500 закон Гауса втрачає свою теоретичну і практичну спроможність, як основа математичного моделювання і оцінювання і замість нього потрібно застосовувати закон Пірсона VII типуз діагональною інформаційною матрицею.

Для перевірки цієї ідеї Джеффріса Й.В. Джунь  використав всі наявні історичні ряди спостережень, починаючи від Д. Брадлея, В. Бесселя, А. Майкельсона і закінчуючи потужними, сучасними рядами спостережень по проекту MERITі за галілеївським прискоренням. Ця робота Й.В. Джуня, яка зайняла неповних 10 років, повністю підтвердила правильність концепції Джеффріса, а її результати були успішно захищені, як кандидатська дисертація в Інституті математики АН України. Щоб повністю завершити нову неокласичну теорію помилок потрібно було ще 17 років і лише в 1992 році ця робота була успішно захищена, як докторська на тему: “Математична обробка астрономічної і космічної інформації при негаусових похибках  помилок”. Після цього спостерігався своєрідний тріумф нової теорії в будь-якій області досліджень: геофізиці, геодезії, гравіметрії, економіці, машинобудуванні, фундаментальній астрометрії і т. д. Різні автори в Україні і за кордоном підтверджували висновки Й.В. Джуня, зроблені в його докторській роботі. Саме це і є свідченням того, що Й.В. Джунь розробив новий, дуже перспективний напрям математики, що в значній мірі сприяло розвитку міжнародної діяльності кафедри і міжнародних зв’язків університету. В даний час професор Й.В. Джунь працює над математичною теорією вагових функцій і готує по цій темі фундаментальне дослідження на тему: «Теория весовой функции и ее значение в эволюционных схемах анализа данных и диагностикиматематическогомоделирования.» Впровадження цієї теорії в практику започатковує створення програмних продуктів нового покоління в модулі «DataAnalysis».

Плідну наукову роботу на кафедрі проводить проректор з інформаційного забезпечення навчання та інноваційних технологій, кандидат педагогічних наук, доцент Ясінський А. М. Він є керівником важливої для університету наукової теми: «Комп’ютерно-інформаційне забезпечення навчального процесу». Він одним з перших в Україні запровадив в навчальний процес інтегровані завдання і є керівником наукової школи в цьому напрямі. Підготував трьох кандидатів наук.

Активну наукову роботу виконує на кафедрі кандидат педагогічних наук, доцент Лотюк Ю.Г. В 2005 р. від успішно захистив дисертацію по темі: “Комп’ютерно–орієнтована методична система навчання обчислювальної математики в педагогічному університеті”. Приймає участь у розробці комплексної наукової теми «Комп’ютерно – орієнтовані методичні системи навчання природничих дисциплін у вищих навчальних закладах».

Тісні зв’язки поєднують кафедру із найбільшим в Угорщині педагогічним університетом імені Дьордя Бешенеї.

Плідна співпраця з цим престижним університетом почалася ще в 1998 році – її результатом є взаємні плодотворні контакти викладачів кафедри математичного моделювання з відомими вченими-педагогами в дружній нам Угорщині: ректором цього закладу, професором  Арпадом Балахом, завідуючим кафедри педагогіки, професорами Йозефом Сабо, Шалонтаї Тібором, Дьордь Вентером та ін.

В рамках міжнародних угод укладених ректором Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука із керівництвом Краківської вищої школи імені ФричаМоджевського, кафедра математичного моделювання здійснює ефективну співпрацю із польськими партнерами в галузі математико-статистичної обробки даних і інформаційних технологій.

Кафедра проводить плідну роботу для розвитку МАН учнівської молоді в м. Рівне. Так з ініціативи директора МАН Андрєєва О. А. і професора Джуня Й. В. по будівництву в м. Рівне астрономічної обсерваторії для учнів МАН була підтримана головою обласної державної адміністрації Віктором Йосиповичем Матчуком і за його наполегливого сприяння був закуплений в США телескоп-рефлектор вартістю біля 10000 гривень.

Згідно з договором про співпрацю між МАН учнівської молоді при обласному управлінні освіти і Міжнародному економіко-гуманітарному університеті імені академіка Степана Дем’янчука, кафедра проводить постійну роботу з талановитими учнями шкіл м. Рівне і області. Результатом цієї роботи є постійне заняття  підопічними нам учнями МАН високих  призових місць на загальнодержавному  рівні.
За сприяння Й. В. Джуня в МАН відкрита наукова станція UA-Rivne-Space з передачею в Рівне із Миколаївської астрономічної обсерваторії спеціального телескопа з ПЗС-матрицею  для моніторингу навколоземного простору і з підключенням цієї станції до світового центру даних NASA.

Співпраця кафедри із науково-дослідними і виробничими організаціями м. Рівне і області базується на засадах взаємовигідного партнерства – організації виступають як бази переддипломних практик, а студенти-магістри в свою чергу впроваджують інформаційні технології у виробництво.

Співпраця кафедри з установами АН України, зокрема з Головною астрономічною обсерваторією, обмежується стажуванням викладачів в цих установах, а також опануванням астрономічних досліджень, які ґрунтуються на застосуванні багатовимірних математичних моделей і пов’язані з математичною обробкою величезних масивів космічної інформації.

Співпраця кафедри із Миколаївською астрономічною обсерваторією і Прінстонським університетом США, який є базовим по вивченню рухів астероїдів і малих планет, ґрунтується на дослідженні їх похибок спостережень в системі новітніх зоряних каталогів і діагностиці різниць “observation-calculation” для цих спостережень, отриманих за результатами моделюванням орбіт космічних тіл і їх спостережень.