05 жовтня 2022

Захід провели практикуючий адвокат у сфері цивільного та кримінального права, магістр права, керуючий адвокатським бюро "ДУПАКА ВАЛЕНТИНА ГЕРМАНОВИЧА", голова правозахисної громадської організації м. Рівне "ПРАВОВЕ ПОЛЕ" – Дупак Валентин Германович та завідувач кафедри цивільно-правових дисциплін Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, доктор юридичних наук Ільків Олег Васильович.

Валентин Германович маючи вже значний досвід у захисті прав та законних інтересів своїх клієнтів, зазначив, що основною задачею адвоката є надання кваліфікованої юридичної допомоги як фізичним, так і юридичним особам, в тому числі захист їх інтересів в суді, тому така професія відноситься до сфери «людина-людина». Адвокат як фахівець, крім суто професійних знань і умінь, повинен володіти знаннями і вмінням по роботі з людьми. Більш того, успішне виконання професійних обов’язків стане неможливим, якщо не будуть враховані особливості та побажання клієнта, чи не буде встановлений психологічний контакт між адвокатом і клієнтом. Робота з людьми часто пов’язана з високим нервово-психічним напруженням і вимагає добре розвинених не тільки комунікативних, але і емоційно-вольових якостей, особливо це спостерігається в крайні місяці, зокрема як наслідок вплив воєнного стану та відкритої агресії росії на громадян України. 

 

Дупак

Спікер наголосив, що саме професійній деформації передують негативні зміни особистісних якостей, що відбуваються під впливом професійної діяльності. Формами професійної деформації адвокатів є: стереотипний підхід до вирішення проблем; самовпевненість у власній непереможності (завищена самооцінка); зневажливе ставлення до норм закону (правовий нігілізм); неприпустимість можливої взаємодії з іншими правоохоронними органами (професійний егоїзм)  тощо.

Олег Васильович підкреслив, що рішення проблеми професійної деформації найчастіше йдеться, на жаль, на теоретичному рівні. Так, робота з профілактики професійної деформації включає в себе заходи як психологічного, так і організаційно-управлінського та виховного характеру. У зв’язку з проблемами професійної деформації особистості адвоката, які негативно впливають на якість професійної діяльності та на його особисте життя і здатні призвести до втрати кваліфікації, говорять про наступні шляхи профілактики професійної деформації та реабілітації особистості:

 – підвищення психологічної компетенції адвокатів (попереджений – значить озброєний);

– тренінги професійного та особистісного росту адвокатів;

– оволодіння прийомами саморегуляції емоційно-вольової сфери професійної деформації.

З практичної точки зору, як наголосив Валентин Германович, професійна діяльність адвокатів проходить в особливих умовах нестабільності. Адвокати самостійно шукають собі клієнтів, і особливо молоді спеціалісти можуть відчувати дефіцит роботи. Велика конкуренція, нестабільність робочого навантаження, публічність професії, необхідність бути в курсі частих змін в законодавстві – всі ці моменти сприяють стресам. Тому методи профілактики професійної деформації відіграють важливу роль у формуванні високих моральних якостей адвоката.

Прослухавши безліч цікавих випадків з практики адвоката, студенти зробили висновок, що професійна деформація не торкнеться юристів з високою особистою моральністю, а пропоновані методи попередження негативного впливу професії повинні лише доповнювати діючу управлінську політику.

Учасники заходу отримали великий обсяг практичного матеріалу у ході відкритого спілкування зі спікерами.