22 травня 2023

22 травня 2023 р. завідувач кафедри історії, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії Приватного вищого навчального закладу «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» Наталія Лопацька відвідала онлайн лекцію доктора геологічних наук – Ксенії Бондар на тему: «Де похований гетьман Петро Сагайдачний? Результати георадарного сканування», організованої у рамках Відкритого університету Острозька академія.

Лекція

Лектор – доктор геологічних наук Ксенія Бондар розповіла про результати наукового проекту щодо археологічних та геофізичних досліджень в церкві святого пророка Іллі щодо поховання Б. Хмельницького у Суботові. Також було презентовано наукові матеріали та можливості георадарного сканування щодо встановлення місця поховання гетьмана Петра Сагайдачного. Відомо, що гетьман був похований при дерев’яній церкві на території пізніше збудованого кам’яного Богоявленського собору на Подолі у Києві, але 90 років тому церква та прилегла територія до неї були знищені більшовиками.

Лекція

На сьогодні на її місці знаходиться головний корпус Києво-Могилянської Академії. Лектор розповіла про результати археологічних спостережень, які проводились ще у 1953 р. Іллею Самойловським щодо обстежень фундаменту Богоявленського собору на Подолі, продемонстровано фото від 2010 р. з роботи та особистого архіву С. Тараненка, де також зафіксовано фрагмент фундаменту Богоявленського собору. Цікавою і пізнавальною була лекція доктора геологічних наук – Ксенії Бондар. Науковий матеріал був спрямований на ознайомлення з можливостями георадарного методу, оскільки у археології завдяки георадару встановлюють місця знаходження археологічних об’єктів та межі їх розповсюдження.