20 січня 2023

20 січня 2023 р., на запрошення ректора Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктора педагогічних наук, професора – Гриньової Марини Вікторівни, представники нашого університету: кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії Лопацька Наталія Миколаївна та кандидат історичних наук, доцент, декан факультету європейської освіти Миронець Ніна Ростиславівна відвідали онлайн телеміст до 104 річниці проголошення Акта злуки «Одна, єдина, соборна й неподільна Україна!». Робота телемосту була побудована із двох частин: перша – засідання круглого столу та друга – наукова.

Акт злуки – це урочисте оголошення 22 січня 1919 р. на Софійському майдані в Києві універсалу про об’єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) у соборну Україну. Щороку 22 січня – в день проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР Україна відзначає День соборності. Акт злуки – надзвичайно вагома подія у історичному минулому нашої України, оскільки була глибоко обумовлена, детермінована історично. Акт злуки – це одвічна мрія українського народу про незалежну, соборну національну державу; він став могутнім виявом волі українців до територіальної, етнічної консолідації, а також свідченням їх самоідентифікації, становлення нації.

У сучасних умовах, коли триває російсько-українська війна, що розпочалась ще з 2014 р., надзвичайно важливо акцентувати увагу українського суспільства на знакових для України подіях минулого. Акт злуки 1919 р. став історичним об’єднанням українських земель в одній державі та увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України: Наддніпрянщини і Наддністрянщини (щонайменше ще з середини ХІХ ст.). Для процесу українського державотворення – це, дійсно, мегаважлива подія.

Під час онлайн роботи телемосту – «Одна, єдина, соборна й неподільна Україна!» важливо те, що учасниками були: діячі урядових структур, а також академічна, наукова спільнота, здобувачі вищої освіти, які заявлені представниками з чисельної кількості різних регіонів нашої країни. Така динамічна і спільна робота презентувала цікаві й науково-обґрунтовані доповіді фахівців історичної, культурної, педагогічної сфери в розрізі проблеми, яка розкриває особливості питання соборності України, непростого історичного витку подій, що пов’язані із цим аспектом.

конференція

Велика вдячність організаторам телемосту до 104 річниці проголошення Акта злуки «Одна, єдина, соборна й неподільна Україна!», що запросили представника нашого університету – кандидата історичних наук, доцента завідувача кафедри історії Лопацьку Н.М. до слова, яка подякувала організаторам за запрошення й участь у заході, учасникам – за обговорення надзвичайно актуальної і важливої наукової проблеми. Лопацька Н.М. акцентувала увагу на тому, що сьогодні важливо єднати наукову спільноту у вивченні і популяризації проблем, які історично генерують, об’єднують акценти фахового історичного дослідження навколо питань української соборності, державотворення, незалежності. Наголошено, що надзвичайно вагомим є присутність на заявленому заході здобувачів вищої освіти, які є вагомим свідомісним рушієм до усвідомлення і розуміння справжньої, достовірної української історії.

конференція

Сьогодні російська федерація намагається знову окупувати нашу землю, прагне знищити українську державність. Найскладніше нашим українським воїнам, справжнім Героям, які боронять Україну, стоять міцним «щитом» нашої незламності та непокори і обов’язково, сумнівів у тому немає, здобудуть нашу УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ. Академічна, наукова спільнота, педагоги також утримують міцні позиції інтелектуальної сфери, які не дозволятимуть спотворювати українську історію, ґрунтовно, аргументовано, достовірно у історичних оцінках доноситимуть її до здобувачів освітнього процесу як у закладах загальної середньої освіти, так і закладах вищої освіти. Сьогодні наші українці утримують належним чином різні фронти: військові, інтелектуальні, економічні тощо. Таке єднання, розуміння власної української національної, культурної, етнічної ідентичності обов’язково сприятиме консолідації, адже сьогодні Соборність для України – це безумовна деокупація всіх наших територій, захоплених ворогом, відновлення єдності зі всією Донеччиною, Луганщиною, Кримом. Українці обов’язково усі разом і відбудують країну, і здобудуть нашу УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ!