Наукова робота здобувачів вищої освіти

Критерієм дієвості вищої школи є те, наскільки широко використовується її науковий потенціал, спрямований на вирішення найважливіших соціальних та економічних завдань, наскільки активно й успішно в науково-дослідній роботі бере участь студентська молодь.

Організація наукової діяльності зі здобувачами вищої освіти передбачає поліпшення якості підготовки фахівців, здатних після закінчення університету самостійно вирішувати серйозні наукові завдання, бути на рівні з передовими ідеями наукової теорії та практики. Використання результатів наукових досліджень у закладі вищої освіти не лише змінює зміст і сенс самих наукових дисциплін, а й підказує нові форми і методи проведення навчального процесу.

ФГІТ

На кафедрі історії, теорії держави і права та філософії сформувалися важливі традиції наукової роботи зі студентами. Здобувачі вищої освіти виступають із доповідями на засіданнях студентського наукового товариства, задіяні в гуртковій роботі. Переможці університетських студентських олімпіад та конкурсів наукових робіт беруть участь у всеукраїнських студентських фахових олімпіадах та конкурсах науково-дослідницьких робіт із історії та правознавства. Щорічно друкують публікації у співавторстві з науковими керівниками та одноосібно, представляють результати власних досліджень на наукових конференціях різних форматів.

Із лютого 2021 року на кафедрі діють два студентські гуртки, що присвячені таким проблемним питанням: Актуальні питання історії України та всесвітньої історії (керівник Лопацька Н. М.) та Актуальні питання методики навчання історії та правознавства (керівник Левдер А. І.).

Здобувачі вищої освіти спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) освітньо-професійної програми «Середня освіта (Історія та правознавство)» є співорганізаторами та активними учасниками всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання». Конференція заявлена у чотирьох напрямах секційних засідань, а саме: 1. Актуальні проблеми історії України; 2. Актуальні проблеми всесвітньої історії; 3. Проблеми війни і миру: історичне минуле та сучасні виклики; 4. Сучасні тенденції у методиці навчання історії. Академічна спільнота, здобувачі вищої освіти, вчителі та учні закладів загальної середньої освіти, які традиційно є учасниками конференції, у своїх доповідях актуалізують та науково обґрунтовують важливі аспекти минулого і сучасного історії України й всесвітньої історії, а також презентують сучасні тенденції щодо методики навчання історії у закладах загальної середньої освіти.

Щорічно проводиться студентська наукова конференція – «Історичні читання: життя та діяльність відомих постатей в історії».

12 травня 2022 року у роботі наукового засідання взяли участь: викладачі кафедри історії (доц. Лопацька Н.М., к.і.н. Старжець В.І.), кафедри географії і туризму (доц. Миронець Н.Р.) та здобувачі вищої освіти спеціальностей – 014 Середня освіта (Історія), 014 Середня освіта (Українська мова і література). Із науковими доповідями виступили такі здобувачі вищої освіти: Стремухова К.В., Грозік В.І., Генріх В.Ю., Черевко О.В., Скуба І.О., Терпелюк В.О., Коляда Л.Р.

Під час відеозустрічі здобувачі вищої освіти виступили із актуальними, науково-пізнавальними доповідями, що розкривали особливості життя та діяльності відомих історичних постатей з історії України, а саме: Дмитра («Байди») Вишневецького, Симона Петлюри, Василя Стуса, Левка Лук’яненка. Презентовано доповідачами було біографічні відомості та особливості наукової, дослідницької роботи Дмитра Яворницького, Бориса Мозолевського. Важливо зазначити, що здобувачі вищої освіти, при висвітленні аспектів життєвого та творчого шляху історичних постатей, пов’язували їх роботу та творчу спадщину із впливом на сучасні події в Україні, відзначаючи переваги та прорахунки.

ФГІТ

13 грудня 2022 року відбулося студентське наукове засідання онлайн – «Історичні читання: життя та діяльність відомих постатей в історії», організоване кафедрою історії, теорії держави і права та філософії. Під час відеозустрічі здобувачі вищої освіти виступили з доповідями та презентаціями щодо висвітлення біографічних відомостей та діяльності відомих постатей як української так і всесвітньої історії. Зокрема: Олена Онищук проаналізувала реформаторську діяльність князя Володимира І Великого; Іван Базилевський схарактеризував меценатську діяльність Івана Мазепи; Дмитро Симончук презентував життєвий та творчий шлях Сергія Параджанова; Григорій Чирук висвітлив особливості військової діяльності французького державного діяча, полководця, імператора Наполеона І Бонапарта. Максим Береза підготував наукову доповідь про Івана Липу – українського громадського та політичного діяча.

29 вересня 2023 р. кафедра історії, теорії держави і права та філософії провела онлайн студентське та професорсько-викладацьке наукове засідання «Історичні читання: життя та діяльність відомих постатей в історії», яке було присвячено Дню захисників і захисниць України та 30-річчю від дня заснування Приватного вищого навчального закладу «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука».  Під час відеозустрічі модератор заходу – завідувачка кафедри історії, теорії держави і права та філософії, кандидат історичних наук, доцент Наталія Лопацька розповіла про важливість вивчення аспектів діяльності відомих постатей в історії України та значення їх у загальноісторичних процесах на різних історичних етапах. Здобувачі вищої освіти виступили із доповідями та презентаціями щодо висвітлення біографічних відомостей та діяльності відомих постатей української історії. Зокрема: Петро Дешко розкрив особливості життєвого шляху та військово-політичної діяльності гетьмана Івана Виговського; Іван Ціпан охарактеризував життя та діяльність Михайла Драгоманова; Юлія Мацюк розкрила і презентувала особливості діяльності Олени Степанів – галичанки, яка стала першою в світі жінкою-офіцером; Галина Осипчук схарактеризувала життєвий шлях і діяльність значення творчості Леся Курбаса; Анастасія Цвид висвітлила діяльність Кузьми Скрябіна у часи Революції Гідності; Сергій Клименко розповів про Героя і захисника України Назарія Небожинського.

Важливо пам’ятати і популяризувати історичне минуле нашої України, науково досліджувати і пізнавати діяльність непересічних особистостей, які своєю діяльністю у різних сферах життя формували засади національної, громадянської позиції, сприяли утвердженню України як незалежної країни.

ФГІТ

Активно здобувачі вищої освіти спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) освітньо-професійної програми «Середня освіта (Історія та правознавство)» долучаються до наукових заходів які спрямовані на усвідомлення важливості дотримання норм академічної доброчесності у навчанні та повсякденному житті.

18 жовтня 2022 р. здобувачі вищої освіти брали участь у роботі круглого столу на тему «Віртуальне навчальне середовище університету», що проходив у бібліотеці МЕГУ, на якому було обговорено питання академічної грамотності, академічної доброчесності, цифрового простору університету та інституційного репозитарію. Директорка університетської бібліотеки Ольга Підлужна наголосила, що на початку жовтня цього року Україна приєдналася до країн ЄС, що мають затверджений план реалізації принципів відкритої науки. Українські студенти вже сьогодні мають доступ до наукових даних з врахуванням FAIR (сукупність принципів щодо видимості, доступності, сумісності, і багаторазового використання наукових даних); забезпечення доступу до актуальної наукової інформації без будь-якої дискримінації; більш прозорого наукового та освітнього університетського простору.

ФГІТ

Етичні принципи та визначені законом правила, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових досягнень обговорили 6 жовтня 2023 р. в МЕГУ, в рамках роботи круглого столу на тему: «Культура академічної доброчесності в закладах вищої освіти». Питання культури академічної доброчесності викликали найбільшу зацікавленість серед здобувачів вищої освіти другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти.

Хорошою традицією є участь студентів історичних спеціальностей у загальноуніверситетських наукових заходах, науково-практичних та студентських конференціях.

Викладачі кафедри і здобувачі 28 листопада 2022р. прийняли участь в круглому столі «Григорій Сковорода XXI столітті: життєпис, тексти і контексти» до 300-річчя письменника, філософа, мандрівника.

ФГІТ

22 вересня 2023 р. кафедра історії, теорії держави і права та філософії провела засідання круглого столу на тему: «Політичні репресії тоталітарної доби в Україні». Здобувачі презентували оригінальні наукові матеріали, які стосуються репресивних акцій комуністичного режиму щодо репресій 1930-1940-х років населення України. Під час доповідей та презентаційних матеріалів учасники заходу розкривали особливості злочинів комуністичного тоталітаризму в Україні, а особливо цінною була інформація, що стосувалася репресій, яким у трагічному минулому піддавалися представники їхніх родин. Головним запобіжником не допущення повторення трагедій минулого є наша історична пам'ять.

ФГІТ

13 жовтня 2023 р. було проведено засідання круглого столу для студентів усіх спеціальностей на тему: "Дослідження українського визвольного руху", присвяченого Дню створення Української Повстанської Армії. Модератором заходу кандидатом історичних наук, старшим викладачем кафедри історії, теорії держави і права та філософії Старжецем В. І. було наголошено, що в умовах сучасної війни за незалежність від російських загарбників надзвичайно цінним є досвід боротьби минулих поколінь, завдяки яким постала незалежна Українська держава. Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти виступили з цікавими та актуальними темами. Зокрема: Катерина Каленюк: «Курінний УПА «Недоля» і його боротьба за Україну» та Сергій Клименко: «Дисидентська діяльність Василя Стуса». Активними були здобувачі факультету географії, історії та туризму, економічного, педагогічного і історико-філологічного факультетів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (Інна Сад, Марія Мельничук, Анастасія Постар, Ірина Левченко), які презентували оригінальні наукові матеріали, що стосувалися різних етапів українського визвольного руху. Історія нашого народу показує, що ворог не міняється – це завжди російський імперіалізм. Сучасні українські збройні сили як і півстоліття тому УПА захищають нас від московських загарбників. Слава Героям!

ФГІТ

Студенти факультету географії, історії та туризму є активними учасниками різноманітних публічних та наукових заходів.

21 жовтня 2022 р. в рамках роботи університетської Школи лідера в МЕГУ проведено  «Тренінг на формування лідерських якостей та взаємодії». У тренінгу взяли участь студентська рада університету, представники студентських рад факультетів та активна студентська молодь, яка прагне до особистісного та професійного розвитку. Провела тренінг психолог, проректорка з організаційно-виховної роботи, соціальних питань й розвитку проф. Терновик Н. А.
 

ФГІТ

30 березня 2023 р. Вікторія Василівна Дашко – випускниця факультету спеціальності «Історія», директорка Сарненського історико-етнографічного музею, членкиня національної спілки журналістів України провела онлайн лекторій на тему: «Етнографічна спадщина Рівненського Полісся». Вікторія Дашко розповіла про особливості забудови жителів Рівненського Полісся, презентувала унікальні фото і пам’ятки матеріальної культури із музейних колекцій Сарненського історико-етнографічного музею. Слухачі мали можливість отримати знання щодо історичних відомостей про інтер’єр житла, одяг, ремесла та промисли населення Рівненського Полісся.

ФГІТ

26 квітня 2023 р. здобувачі вищої освіти освітньо-професійної програми «Середня освіта (Історія та правознавство)» були присутні на публічній лекції кандидатки історичних наук, доцента, завідувачки кафедри історії Наталії Лопацької на тему: «Дерманська друкарня: з історії видавничого закладу Волині", присвяченій 420 річниці від початку діяльності Дерманської друкарні. Лекція була проведена в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці. Здобувачі вищої освіти мали можливість ознайомитися із історією створення Дерманської друкарні та її унікальними виданнями, а також про історію Дерманського Свято-Троїцького монастиря.

ФГІТ

Проведення Міжнародних громадських учнівських читань «Я голосую за мир!» у ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» стало традицією, якій виповнюється 26 років. Ініціатором проведення читань є засновник нашого університету, доктор педагогічних наук, академік Степан Якимович Дем’янчук. Студенти кафедри історії, теорії держави і права та філософії є постійними учасниками цього заходу.

У травні щорічно відбувається засідання круглого столу на тему – «Ідея миру: історичний феномен та реалізація у навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти і закладів вищої освіти України», організованого кафедрою історії, теорії держави і права та філософії. У роботі засідання круглого столу беруть участь здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, представники професорсько-викладацького складу закладів вищої освіти з різних регіонів України, учні та педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області.

Здобувачі вищої освіти є учасниками та переможцями Всеукраїнських студентських олімпіад та наукових конкурсів – Назар Басюк, переможець І етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (2020); Ванесса Генріх, студентка ІІ курсу спеціальності «Середня освіта (Історія)» брала участь у міжнародному проєкті «Жива різноманітність. Робота з національними меншинами в Україні, Грузії та Німеччині» в рамках міжнародної програми «Молодь за партнерство» (2021); Ольга Черевко, студентка спеціальності «Середня освіта (Історія)», лауреатка Всеукраїнського конкурсу наукових студентських робіт на тему Революції Гідності із дослідженням: «Інформаційні війни в ідеологічному просторі Революції Гідності» (2022).

Здобувачі вищої освіти є учасниками низки конференцій та авторами (співавторами) наукових публікацій: Аврука Т. О. Розвиток української культури в УРСР (1945-1991 рр.): проблеми і здобутки. Дослідження інновацій та перспективи розвитку науки і техніки у XXI столітті: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Рівне, 25–26 листопада 2021 року). Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука. Рівне: Видавничий дім «Гельветика», 2021. Ч. 4. С. 9-11; Мартинюк Т.С. Роль і значення постаті Івана Мазепи в історії України. Актуальні питання української та всесвітньої історії: минуле і сучасність: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Рівне, 25 жовтня 2022 року). Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука. Львів–Торунь: Liha-Pres, 2022. С. 63-66; Дешко П. П. Революція гідності та її результати. Дослідження інновацій та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 10 листопада 2022 р., м. Рівне. Львів-Торунь: Liha-Pres, 2022. С.58-60; Онищук В. Л. Національно-патріотичне виховання на уроках історії України. Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Рівне, 19 травня 2023 р.). Рівне: ПВНЗ «МЕГУ ім. акад. С. Дем’янчука», 2023. С. 173–176; Цигак О. О., Левдер А. І. Вестфальський мир 1648 року та його трансформація сьогодні. Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Рівне, 19 травня 2023 р.). С. 110-112; Каленюк К. В., Лопацька Н. М. Використання інтерактивного освітнього програмного забезпечення mozaBook на уроках історії в професійно-технічних навчальних закладах. Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Рівне, 19 травня 2023 р.). С. 143-147; Кампо О. О., Левдер А. І. Особливості розвитку шкільної історії та перших підручників початку ХХ ст. Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Рівне, 19 травня 2023 р.). С. 99-101; Старжець В. І., Шкіринець В. М. Особливості розвитку Волині напередодні української національної революції середини XVII століття. Інноваційні дослідження та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті: збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції до 30-річчя ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне, 19 жовтня. 2023 року). Рівне, 2023. Ч ІІ. С. 124-126; Каленюк К. В., Старжець В. І. Сталінська репресивно-каральна система на теренах Рівненщини у післявоєнні роки. Інноваційні дослідження та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті: збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції до 30-річчя ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне, 19 жовтня. 2023 року). Рівне, 2023. Ч ІІ. С. 127-129; Валько Л. М., Лопацька Н. М. партизанський рух на Волині у 1941-1953 рр. Інноваційні дослідження та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті: збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції до 30-річчя ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне, 19 жовтня. 2023 року). Рівне, 2023. Ч ІІ. С. 92-94; Цапук О. В., Старжець переваги та недоліки використання інтерактивних методів навчання. Інноваційні дослідження та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті: збірник тез доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції до 30-річчя ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне, 19 жовтня. 2023 року). Рівне, 2023. Ч ІІ. С. 130-131.