Волонтерська та просвітницька діяльність

Волонтерська та просвітницька діяльність є пріоритетними напрямами роботи викладачів кафедри історії, теорії держави і права та філософії. Науково-педагогічними працівниками кафедри здійснюється доволі широка волонтерська та просвітницька робота. Зокрема, волонтерська діяльність  реалізується на базі постійно діючого в університеті Музею Миру зі здобувачами закладів загальної середньої освіти м. Рівне, Рівненської області та України в цілому. Окрім того, частими відвідувачами Музею миру є представники академічної спільноти, стейкхолдери, іноземні партнери закладу вищої освіти, поціновувачі історичного минулого.  

Музей миру створений  у 1999 році, він є унікальним навчальним музеєм у закладах вищої освіти України. Мета його діяльності: виховання студентської молоді на ідеях миру, гуманізму та демократії. Традиційно щорічно викладачами кафедри історії, теорії держави і права та філософії проводяться екскурсії для здобувачів закладів загальної середньої освіти Рівненщини та регіону. З початку АТО та повномасштабного вторгнення Росії в Україну запрошуються школярі з центральних та східних областей, які залишають свої схвальні відгуки у Книзі почесних відвідувачів.

Музей миру

Відвідавши Музей Миру учнівська молодь має змогу ознайомитись з  найактуальнішою глобальною світовою проблемою – проблемою миру його еволюційними засадами в контексті історичного розвитку та функціонування української держави. Змістовні засади, які формують експозиції музею, дозволяють відвідувачам зрозуміти тенденції гуманістичних засад, які лобіювалися відомими українськими гуманістами ХХ ст.  а також сформувати  уявлення про еволюційні тенденції ідеї миру та взаєморозуміння.

Експозиції Музею миру поділені на три зали. В першій залі –  «Проблематика миру», експозиції створені за розділами:

- Народна мудрість та українські мислителі (Г. Сковорода., Т. Шевченко, М. Гоголь, М. Драгоманов та ін.) про добро і зло;

- Історія української держави. Шлях до взаєморозуміння та миру в державі;

- Українські гуманісти ХХ ст. (М. Грушевський., В. Короленко., О. Довженко та ін.);

- Рух прихильників миру в Україні у повоєнні періоди. Україна та ООН. (Комплекс матеріалів О. Гончара, Рівненського обласного відділення Українського Фонду Миру).

В ній виділені такі аспекти проблеми миру, як екологічна безпека України; національна політика в Україні (релігійні та міжетнічні відносини, взаєморозуміння та взаємоповага); спорт та мистецтво, діяльність громадських організацій – стабілізуючий фактор миротворчого розвитку України. В умовах економічної кризи запорукою миру та громадянського спокою в державі є вирішення соціальних проблем населення.

Друга експозиційна зала – «Війни в Україні», розповідає про боротьбу за незалежність України в рамках миротворчих процесів. Про війни в історії України, їх учасників, національні трагедії, Голодомор та репресії проти українців. У експозиції передбачено три тематичні розділи:

  • від княжої доби і козацтва, до часів Першої та Другої світової війни;
  • Голодомор в Україні та геноцид українських євреїв;
  • Революція гідності і російсько-українська війна.

Експозиції цієї зали показують відповідальність перед історією, яка полягає в тому, що ми – український народ, це – наше невід’ємне минуле з його радощами та відчаєм, героїзмом та трагедіями. Мета експозиційної зали – показати споконвічну боротьбу українців за власну свободу і незалежність та боротьбу за державність і свободу історичного минулого України. В даній залі окремо виділені експонати присвячені подіям Революції гідності, початку АТО на сході України, початку російсько-української війни та волонтерська робота в університеті та регіоні.

Проводячи екскурсію в цій залі проводиться не тільки просвітницька діяльність, але і акцентується увага відвідувачів на залучення до волонтерської роботи, агітації підтримки ЗСУ та підтримки постраждалих від війни.

Музей миру

В третій експозиційній залі розміщені три тематичні розділи:

  • наукові здобутки викладачів університету в сфері пропагування миру;
  • спортивні досягнення викладачів та здобувачів університету;
  • партнерська співпраця із закордонними колегами.

Остання експозиція відображає науково-педагогічну діяльність працівників університету, які присвятили свої праці проблематиці миру, гуманізму, толерантності до інших народів та націй, історії створення та діяльності університету. Інша частина стендів презентує спортивні досягнення здобувачів та викладачів факультету здоров’я, фізичної культури та спорту в спорті, їх участь в Всеукраїнських та Світових турнірах, пропаганді спорту як одного з інструментів врегулювання миру у світі. Окремо виділена стендова частина, присвячена партнерській діяльності з університетами Грузії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, Німеччини, Іспанії, Канади, США, Великобританії. Участі в спільних наукових проектах, обміну здобувачами вищої освіти, виховній роботі.

Музей миру

Представлений в експозиції й тематичний вузол з педагогіки миру. Тому щорічно Музей Миру приймає учнів зі шкіл Рівненщини та регіону – учасників учнівських громадських читань „Я голосую за Мир”. В рамках цих заходів учні понад 170 шкіл відвідали Музей Миру. Для всіх учасників та гостей паралельно з читаннями проводяться екскурсії в музеї. В цьогорічних XXVII Міжнародних учнівських громадських читань «Я голосую за мир» присвячених пам’яті борців за мир, свободу і незалежність України, пам’яті академіка Степана Якимовича Дем’янчука взяло участь 208 учасників, з них 33 закордоні учасники (Велика Британія, Польща, Словацька Республіка, Чеська Республіка, Нідерланди, Ірландія, Туреччина, Узбекистан, Грузія, Угорщина, Канада, Корея, Ізраїль, Індія). Для учнів іноземців проводилась онлайн-екскурсія з перекладачем.

Музей миру

Проводячи екскурсії викладачі кафедри історії, теорії держави і права та філософії сприяють формуванню у свідомості учнівської молоді генеральних еволюційних тенденцій щодо розуміння ідеї миру, її трансляції у історичному часі і феноменальному утвердженні та розумінні на сучасному етапі – як головної засадничої складової у протистоянні найстрашнішому – війні; пропагують ідеї гуманізму, толерантності взаємоповаги до інших народів, націй та національних меншин, що проживають в Україні, а також поваги їхньої поваги до українського народу та нашої країни.

Музей миру

З перших днів повномасштабного вторгнення російського агресора на територію України члени кафедри історії, теорії держави і права та філософії активно долучилися до волонтерської діяльності в контексті допомоги військовим, їхнім сім’ям та ВПО. 

Музей миру

Викладачі кафедри історії, теорії держави і права та філософії активно здійснюють просвітницьку діяльність, що реалізується через проведення публічних лекцій, які сприяють розкриттю особливостей минулого щодо історичної регіоналістики; організації круглих столів, що тематично охоплюють найвагоміші проблеми сучасності, а саме – реалізації ідеї миру, її еволюційних засад і сучасних трансляцій, проблеми онтології війни та миру тощо. Завідувач кафедри Лопацька Н.М. долучається до проведення просвітницьких заходів у відділах Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, а саме 26 квітня 2023 р. Наталія Лопацька  провела публічну лекцію на тему: «Дерманська друкарня: з історії видавничого закладу Волині", присвячену 420 річниці від початку діяльності Дерманської друкарні.

Друкарня

Слухачі з кола і здобувачів вищої освіти університету, представників громадськості міста Рівне мали можливість ознайомитися із історією створення Дерманської друкарні та її унікальними виданнями, а також про історію Дерманського Свято-Троїцького монастиря: засади його заснування, створення при ньому культурно-освітнього осередку та про знакових осіб, причетних до їх діяльності, таких, як князі Острозькі, ігумен монастиря Ісакій Борискович, ієромонах та перекладач Кипріян, письменник, церковно-культурний діяч, керівник друкарні Даміан Наливайко (брат відомого ватажка селянсько-козацького постання 16 ст. Северина Наливайка) та багатьох інших. 

Музей миру

Викладачі кафедри історії, теорії держави і права та філософії, в рамках

просвітницької складової, проводять засідання круглих столів, які популяризують вагомі аспекти історичного минулого української держави,   сприяють вихованню здобувачів вищої освіти на національно-патріотичних засадах, а також генерують ідеї миру в контексті її розуміння як історичного феномену та реалізації у навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти закладів вищої освіти України. 18 травня 2023 р. відбулося засідання круглого столу на тему - "Ідея миру: історичний феномен та реалізація у навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти і закладів вищої освіти України", організований кафедрою.

історія

У роботі засідання круглого столу взяли участь: здобувачі вищої освіти освітньо-професійної програми "Середня освіта (Історія та правознавство) першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти і представники професорсько-викладацького складу Приватного вищого навчального закладу "Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука", представники професорсько-викладацького складу Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, здобувачі середньої освіти та педагогічні працівники Обласного наукового ліцею в м. Рівне Рівненської обласної ради і Обарівського ліцею Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області. На заході було заслухано і обговорено наукові доповіді учасників щодо найважливішої проблеми сьогодення України і світу - питання ідеї миру.

історія

13 жовтня 2023 р. кафедра історії, теорії держави і права та філософії провела засідання круглого столу на тему: "Дослідження українського визвольного руху", присвяченого Дню створення Української Повстанської Армії.

історія

Важливо досліджувати сторінки української визвольної боротьби, продовжувати формувати національну систему цінностей та на основі славних сторінок нашої історії виховувати сучасну молодь. Здобувачі спеціальності 014.03 Середня освіта (Історія) освітньо-професійної програми "Середня освіта (Історія та правознавство)" другого (магістерського) рівня вищої освіти виступили з цікавими та актуальними темами. Зокрема: Катерина Каленюк: "Курінний УПА "Недоля" і його боротьба за Україну" та Сергій Клименко: "Дисидентська діяльність Василя Стуса". Активними були здобувачі факультету географії, історії та туризму, економічного і педагогічного факультетів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (Інна Сад, Марія Мельничук, Анастасія Постар, Ірина Левченко), які презентували оригінальні наукові матеріали, що стосувалися різних етапів українського визвольного руху.

історія

Історія нашого народу показує, що ворог не міняється - це завжди російський імперіалізм. Сучасні українські збройні сили як і півстоліття тому УПА захищають нас від московських загарбників.