Наукова робота

Всеукраїнська науково-практична конференція «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ, ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ ТА МЕТОДИК ЇХ ВИКЛАДАННЯ»

Кафедра історії, теорії держави і права та філософії ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука» сформувалася як важливий осередок розвитку педагогічної освіти та історичної науки. Анонси та проведення наукових заходів активно висвітлюються на сайті університету та сторінці кафедри в соціальній мережі Facebook https://www.facebook.com/groups/512731273736721. Науково-дослідна робота є важливою складовою діяльності кафедри історії, теорії держави і права та філософії. Одним із головних пріоритетів роботи кафедри є поєднання навчального процесу із науковою діяльністю.

Наукова робота на кафедрі орієнтована на виконання науково-дослідної теми «Актуальні проблеми історії України, всесвітньої історії та методики їх викладання». У період 2018–2023 рр. викладачі кафедри працювали над науково-дослідницькою темою «Актуальні проблеми дослідження репресій радянського тоталітарного режиму в Україні» (державний реєстраційний номер №0118U001568).

ФГІТ

На сучасному етапі розвиток кафедри історії, теорії держави і права та філософії здійснюються за наступними науковими напрямами:

  • виховання учнівської та студентської молоді на ідеях миру та засадах національно-патріотичного виховання;
  • підготовка майбутніх учителів історії та правознавства до педагогічної діяльності в закладах загальної середньої освіти;
  • дослідження в галузі історичного краєзнавства Волині: теорія та історія (регіональний дискурс);
  • історичне значення Дерманського Свято-Троїцького монастиря в історії Волині кінця ХVІ – першої половини ХVІІ ст. в процесі розвитку міжконфесійних стосунків;
  • суспільно-політичне життя та повсякдення на західноукраїнських землях у ХІХ-ХХ ст.;
  • науково-педагогічна спадщина видатного історика Івана Крип’якевича;
  • ідеологічне протистояння між українським визвольним рухом та радянською владою;
  • опір учнівської та студентської молоді радянському тоталітарному режимові;
  • філософські засади формування якісно нового виду інформаційного суспільства;
  • аксіологічні проблеми побудови громадянського суспільства в Україні;
  • історія вчень про державу і право.

Результати науково-дослідницької роботи апробовані викладачами кафедри на конференціях, форумах та семінарах регіонального, всеукраїнського та міжнародного рівнів з сучасних проблем історії України, всесвітньої історії та методики їх викладання, висвітлені у фахових та низки інших наукових публікаціях.

ФГІТ

За роки свого існування кафедра історії, теорії держави і права та філософії виступала організатором (співорганізатором) низки конференцій, семінарів, круглих столів та інших наукових заходів.

2014–2023 рр. – участь колективу кафедри в організації та проведенні традиційних конференцій МЕГУ імені академіка Степана Дем’янчука міжнародного рівня «Проблеми та перспективи розвитку вищої школи та економіки в ХХІ столітті»;

Щорічно кафедра проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію на тему «Актуальні питання історії України, всесвітньої історії та методик їх викладання».

ФГІТ

У роботі науково-практичної конференції беруть участь представники закладів загальної середньої освіти, закладів вищої освіти України. Конференція проходить у чотирьох напрямах секційних засідань, а саме: 1. Актуальні проблеми історії України, 2. Актуальні проблеми всесвітньої історії, 3. Проблеми війни і миру: історичне минуле та сучасні виклики, 4. Сучасні тенденції в методиці навчання історії. Академічна спільнота, здобувачі вищої освіти, вчителі та школярі у своїх доповідях висвітлюють важливі аспекти минулого і сучасного історії України й всесвітньої історії, а також презентують сучасні тенденції щодо методики навчання історії у закладах загальної середньої освіти.

ФГІТ

Активно викладачі та студенти долучаються до традиційного засідання круглого столу «Ідея миру: історичний феномен та реалізація у навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти і закладів вищої освіти України», організованого кафедрою історії, теорії держави і права та філософії факультету географії, історії та туризму.

ФГІТ

З нагоди Міжнародного дня миру в університетському «Музеї Миру» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Левдера А. І. проходить низка наукових заходів та екскурсій для здобувачів освіти і громадськості. Спільнота МЕГУ вшановує памʼять загиблих випускників та студентів університету, які віддали своє життя, боронячи рідну Україну від ворога.

ФГІТ

Актуальним напрямом роботи науково-педагогічних працівників кафедри є участь у розв’язані важливих регіональних проблем. Науковці тісно співпрацюють із освітніми закладами області та органами місцевого самоврядування щодо проблематики національно-патріотичного виховання учнівської та студентської молоді.

Презентація 10-ї книги проєкту «Реабілітовані історією. Рівненська область» у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти.
Презентація 10-ї книги проєкту «Реабілітовані історією. Рівненська область» у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти.
ФГІТ
Публічна лекція кандидатки історичних наук, доцента, завідувачки кафедри історії, теорії держави і права та філософії Наталії Лопацької на тему: «Дерманська друкарня: з історії видавничого закладу Волині», присвяченій 420 річниці від початку діяльності Дерманської друкарні. Лекція була проведена  у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Кафедра історії, теорії держави і права та філософії активно співпрацює із загальноосвітніми навчальними закладами, є співорганізатором методичних семінарів. Зокрема 15 травня 2023 р. було проведено науково-практичний семінар «Напрямки роботи вчителів громадянської та історичної освітньої галузі в умовах реформування Нової української школи» для вчителів суспільних дисциплін Городоцької сільської ради на базі Обарівського ліцею Рівненського району Рівненської області.

ФГІТ

Систематично відбувається підвищення власного наукового потенціалу. 16 вересня 2022 р. відбувся круглий стіл на тему: «Академічна доброчесність та небезпеки у роботі з нею». У роботі круглого столу взяли участь викладачі факультету географії, історії та туризму: кафедри географії і туризму: Оксана Яроменко, Віктор Шкіринець та завідувачка кафедри історії, теорії держави і права та філософії: Наталія Лопацька.

ФГІТ

Викладачі кафедри є науковими консультантами, членами журі олімпіад з історії районного та обласного рівнів. Сприяють популяризації історичних знань серед школярів. Є керівниками переможців І та ІІ етапів конкурсів-захистів учнівських науково-дослідницьких робіт у Рівненській Малій академії наук учнівської молоді. Кандидат історичних наук, старший викладач кафедри Старжець В. І. підготував призера (наукове керівництво і методичний супровід при підготовці дослідницької роботи) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН в Рівненській області: Грищенко Іванна Миколаївна, учениця 11 класу Обарівського ліцею. Тема роботи: «Розвиток шкільної освіти на Рівненщині у післявоєнний період (1944–1953 рр.).». Секція «Історичне краєзнавство». ІІ місце – обласний етап (2021 р.). Наказ управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації № 53 від 23 березня 2021 р.

Викладачі кафедри готують рецензії на навчально-методичні посібники та монографії, відгуки на автореферати дисертацій на здобуття наукових ступенів. Здійснюють керівництво кваліфікаційними роботами здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, є науковими консультантами дипломних робіт студентів історичних спеціальностей у інших ЗВО.

12 червня 2023 р. кандидат історичних наук, старший викладач кафедри історії, теорії держави і права та філософії Старжець В. І. був членом разової спеціалізованої вченої ради Волинського національного університету імені Лесі Українки та виступав опонентом на захисті дисертації Пінчук Людмили Вікторівни на тему «Український національно-визвольний рух на Волині у 1941 р. – середині 1950 –х рр. (на матеріалах Камінь-Каширського району» на здобуття ступеня доктора філософії зі спеціальності 032 – Історія та археологія.

ФГІТ

Кафедра плідно співпрацює з науковими установами, організаціями, органами державного управління та вищими навчальними закладами України. Викладачі кафедри є членами Наукового товариства Тараса Шевченка, Національної спілки краєзнавців України. Тісні наукові зв’язки склалися з кафедрами історії Національного університету «Острозька академія», історії України Рівненського державного гуманітарного університету, історичним факультетом КНУ ім.Т. Шевченка, відділом історії Другої світової війни Інституту історії України НАН України, Науковою бібліотекою ЛНУ ім. І. Франка, Рівненським обласним Інститутом післядипломної педагогічної освіти, та ін.

Професорсько-викладацький склад та студенти щорічно беруть участь як у Всеукраїнських науково-практичних конференціях, так і міжнародних, що проводяться на базі Вищих навчальних закладів-партнерів (Краківська академія імені Анджея Фрича Моджевського (Польша), Університет прикладних наук імені Яноша Кодолані (Угорщина), Akademia Rerum Civilium – Університет політичних та соціальних наук (Чехія), Полонійна академія в Ченстохові (Польща), Університет Бат Спа (Велика Британія)).

ФГІТ

Результати науково-дослідницької роботи викладачів кафедри відображаються в наукових публікаціях. За період 2010-2023 рр. було опубліковано низку наукових праць викладачів кафедри, в тому числі: 4 авторські монографії (проф. Осауленко О. І., доц. Левдер А. І., доц. Жив’юк А. А. (2), викладачі кафедри є співавторами колективних монографій (проф. Осауленко О. І., доц. Лопацька Н. М., доц. Левдер А. І., доц. Смаль І. І., ст. викл. Старжець В. І.), авторами понад 150 наукових статей у журналах та збірниках, 18 навчально-методичних посібників.

Лопацька Н.М.: Міжнародна науково-практична конференція «Дослідження інновацій та перспективи розвитку науки і техніки у XXI столітті» (м. Рівне, 25–26 листопада 2021 року). Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука. Рівне». Міжнародна наукова конференція «Дослідження актуальних проблем сучасного суспільства з позицій історії, політології, соціології та філософії» (30–31 серпня 2022 року. м. Рига, Латвійська Республіка).  Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання української та всесвітньої історії: минуле і сучасність» (25 жовтня 2022 року, Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука, м. Рівне, Україна). Міжнародна науково-практична конференція «Дослідження інновацій та перспективи розвитку науки і техніки у XXI столітті» (24 листопада 2022 року, м. Рівне, Україна). 

Старжець В. І.: Міжнародна науково-практична конференція «Україна: історія, культура, ідентичність» (Одеса, 19-20 серпня 2021). Міжнародна науково-практична конференція «Дослідження інновацій та перспективи розвитку науки і техніки у ХХІ столітті» (Рівне, 26 листопада 2021), 0 Всеукраїнська науково-практична конференція «Повсякденне життя населення західних земель України у перші повоєнні роки (1944–1953)» (Дрогобич, 21 травня 2021). Всеукраїнська наукова історико-краєзнавча конференція «Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині» (Рівне, 25 вересня 2021). Всеукраїнська наукова конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Друга світова війна: історія та пам’ять» (Вінниця, 29 жовтня 2021). ХVІ Міжнародна науково-практична конференція аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (Луцьк, 17 травня 2022). Всеукраїнська наукова конференція: «Проблеми дослідження українського визвольного руху (до 80-річчя створення української повстанської армії)» (Львів, 13 жовтня 2022). XІІ Міжнародна наукова конференція «Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії» (Рівне, 24 листопада 2022). IІ Міжнародна науково-практична конференція «Міжкультурна комунікація в контексті глобалізаційного діалогу: стратегії розвитку» (Одеса. 25–26 листопада 2022).

Викладачі кафедри є авторами та співавторами монографій: Старжець В. І. Антирадянська діяльність молоді Дермань у післявоєнний період. Дермань і Мізоч в історії та культурі Волині / НАН України. Ін-тут укр. археографії та джерелознавства ім. М. C. Грушевського. Львів. від.; НСКУ. Рівнен. обл. орг.; НТШ. Рівнен. ос.; редкол.: А. Жив’юк (голов. ред.), А. Фелонюк (відп. ред.), В. Александрович та ін. Рівне, 2021. Вип. 2. 318 с. (С. 114-127). (1 д.а.). Давидюк Р., Жив’юк А., Старжець В. Повсякденне життя вчителів Рівненщини в умовах протистояння між радянською владою і українським підпіллям (1944–1953 рр.). Повсякденне життя населення західних областей України у перші повоєнні роки (1944-1953): колективна монографія / відп. ред. В. Ільницький. Львів – Торунь, Liha-Pres, 2021. 426 с. (С. 154-170). (1,5 д.а.). Старжець В. І. Опір західноукраїнської шкільної молоді радянському тоталітарному режимові у 1944–1953 рр. Радянські репресії у західних областях України (1939–1953): історія, особистості, пам’ять: колективна монографія / відп. ред. В. Ільницький. Riga, Latvia: “Baltija Publishing”, 2022. 374 с. (С. 184–201). Старжець В. І. Молодіжні націоналістичні організації на Волині у 1944–1953 рр. у радянській, вітчизняній та зарубіжній історіографії. Волинь ХХ століття в українській і польській історіографії. / за ред. Г. Стронського, Кременецька ОГПА ім. Т. Шевченка. Львів: Місіонер,  2022. С. 226-237.

Розроблені викладачами навчальні посібники, методичні рекомендації до вивчення навчальних курсів мають теоретичне значення і практичну спрямованість, використовуються викладачами і студентами при вивченні окремих дисциплін у процесі професійної підготовки фахівців а також при підготовці студентських наукових робіт (курсових, кваліфікаційних).

Колектив кафедри історії, теорії держави і права та філософії провадить дослідження в рамках сучасних наукових ідей у галузі історичних, правових і філософських наук та методики навчання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в школі. Перспективи науково-дослідницької діяльності вбачає в організації, проведенні та участі в наукових конференціях, семінарах, публікації монографій та досліджень у журналах, що входять до наукометричних баз даних Scopus, Web of Science та постійному підвищенню наукової кваліфікації і педагогічно-викладацької майстерності з метою якісної підготовки компетентного конкурентоспроможного фахівця, вмотивованого потребами та навичками безперервного інноваційного розвитку у історичній, освітянській та інформаційно-комунікаційних сферах.