Міжнародна діяльність факультету журналістики

У рамках проекту співпраці з інститутом Гете в Німеччині «Школи: партнери майбутнього» (PASCH) шкільний проект працював на базі факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем`янчука

Представники факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем`янчука долучилися до міжнародного форуму «Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами». Захід відбувся за ініціативи Національного Демократичного Інституту.

Доценту факультету журналістики, Олександру Харвату — українському фотографу, члену правління Національної Спілки фотохудожників України, заслуженому художнику Міжнародної Федерації фотомистецтва, за серію "Ренесансу образів" присвоєно найвище фотографічне звання MFIAP - Майстер FIAP.

Кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент, Смусь Андрій, сценарист та режисер англомовних документальних фільмів для української діаспори в Огайо (США):  «Про діяльність міжнародної християнської місії «OM» в зоні ООС»,  «Вибраний із тисячки».

Заслужений журналіст України, доцент Мідріган Петро у 2009 році за фільм циклу «Європейський дім» отримав переміг у в номінації «Кращий ведучий» Міжнародного телерадіофестивалю для національних меншин «Мій рідний край», а в 2010 році інший фільм цього циклу виборов гран-прі І Міжнародного  фестивалю телерадіопрограм «Калиновий острів-Польща» (Польща.) В березні 2010 і червні 2013 років  працював членом жюрі VI Міжнародного фестивалю екологічних фільмів ім. братів Вагув (Польща).

У 2018 р. факультет виграв грант на реалізацію проекту ЕРАЗМУС+ КА 2. Координатор – Університет Бат Спа (Великобританія). Проект розпочав роботу 15.11.2018 р. Ознайомитись мождна за цим покликанням http://international.megu.edu.ua/uk/destin/

Проведені Міжнародні конференції в Університеті Бат Спа (Великобританія), в КНУ ім.Тараса Шевченка (Інститут журналістики) та в Університеті Ліннея (Швеція), Краківському університеті (Польща).

У 2019 р. кафедра у співпраці з Університетом прикладних наук імені Яноша Кодолані м.Секешфехервар (Угорщина),

Тбіліським державним університетом та за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини впроваджує проект “Журналістика в демократичному суспільстві” (“JourEG”). Його метою є видання навчального посібника про гібридну війну Росії в Україні.

Міжнародні семінари за участю закордонних спікерів:

  1. Антоніо Арагон Ренуціо фотожурналіст, фотограф, власник міжнародних нагород та визнань від POYLatam, LatinIPA, EPOTY, PX3 Prix, La Grande Photo, IPOTY, Міжнародних фото-нагород Сієни, Міжнародного цифрового бієнале Фотожурналістика, PhotoVisa, LifePressPhoto, IPF, Chromatic Photo Awards, РЕВЕЛА, GEA Photowords («Творче мислення та самобутність особи фотографа», 2020).
  2. «Основи створення газетно-журнального контенту» (з журналісткою «SPIEGEL» Ренатою Німтц-Кьостер, 2015).

    Міжнародні Стажування:

    Університет імені Яноша Кодолані (Угорщина)  – Золяк В. В., Мазаний В. С., 2019 р.).

    Краківський університет (Польща) – Мітчук О. А., Смусь А. Г. 2019 р.

    Університеті Ліннея (Швеція) – Мітчук О. А., Смусь А. Г., 2019 р.

DESTIN

 

Міжнародний проєкт DESTIN – реальна реформа освіти сучасних журналістів

Приватний вищий навчальний заклад «Міжнародний економіко-гуманітарний університет  імені академіка Степана Дем’янчука» став учасником міжнародного проєкту DESTIN «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність і професіоналізм» 15 листопада 2018 року. З того часу на базі факультету журналістики почалися активна робота у рамках завдань грандового проєкту, який поставив перед працівниками чимало цікавих професійних викликів, які успішно вирішувалися у ході діяльності.

Основними цілями проєкту стало проведення аудиту навчальних планів, їх уніфікація із європейською практикою, використання європейської моделі підготовки фахівців у контексті перейняття переваг та адаптації програм до українських реалій. Окрім цього, проєктна група суттєво підвищила участь професійної спільноти та громадськості у реалізації новацій, розробила роз’яснювальні онлайн-курси з медіа-грамотності для цільових груп та постійно проводила оцінку новацій.

Настановча частина реалізації проєкту відбувався в Університеті Спа, місто Бат, Велика Британія та включала в себе обговорення проблем журналістики в Україні та ЄС та підготовку грантової угоди до підписання українськими та європейськими партнерами. Окремими блоками велася мова про етику в редакційних колективах та правове регулювання фахової діяльності на території нашої держави. Також обговорювалися виклики для журналістської освіти в Україні й можливості запозичення закордонного досвіду для оптимізації навчальних процесів. Було визначено основні завдання та можливості їх поступової реалізації.

За результатами першої настановчої конференції робоча команда факультету журналістики  зустрілася для загального ознайомлення із поставленними задачами та для планування шляхів їх поступової реалізації. Разом колеги обговорили питання щодо впровадження проекту на факультеті журналістики та розпланували поступову розробку проєкту. Кожен із працівників ознайомився не лише з поставленими задачами, але й із запланованими шляхами їх реалізації. Робоча група поділила між собою завдання та визначила терміни виконання.

У рамках реалізації проекту представники Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем'янчука ознайомилися із системою журналістської освіти в Університеті Ліннеу (Кальмар, Швеція) та перейняли досвід роботи у редакції газети «Barometern». Відвідали лекцію менеджера з освіти та тренера Nina Hjelmgren та оглянули навчальні лабораторії. В університеті поспілкувалися щодо основних показників розробки нових програм та розглянули навчальні модулі. Окремим пунктом пізнавальної подорожі стало ознайомлення з роботою Swedish radio P4. Мова велася про формат радіостанції, програмну концепцію рейтингових радіопроектів, технічне забезпечення, дотримання журналістських стандартів у роботі та діяльність в соцмережах.

У листопаді 2019 року члени проєктної групи відбули на навчання та обмін досвідом  у польське місто Познань, а саме в Університет Адама Міцкевича. Робоча група разом із колегами з інших ВЗО працювала над новими стандартами навчання журналізму в час рідної сучасності. На факультеті політичних наук та журналістики університету Адама Міцкевича провели час із користю на оксфордських дебатах, зустрічах із редакторами, обговореннях навчальних програм та конференціях.

Після закордонних робочих поїздок учасники проєкту із десяти університетів зустрілися в Києві у КНУ імені Тараса Шевченко на звітній конференції, на яку завітали іноземні партнери та учасники з-за кордону. Проводилося узгодження адаптації європейських наукових моделей із врахуванням розвитку центральних та регіональних редакцій ЗМІ в Україні. До діяльності активно залучалися зацікавлені організації, які мали можливість заслухати звіт координаторів проекту для National Erasmus Office (NEO) in Ukraine. Усі робочі групи працювали в робочих пакетах: “Dissemination and Engagement”, “Sustainability”, “Media Literacy”.

Наприкінці 2019 року активні учасники проєкту знову зустрілися у Києві для детального огляду всіх компонентів робочої програми та аналізу чорнових варіантів оновлених програм, які запропонувала команда факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука. Окремо та дуже уважно аналізувалася відповідність програм до Європейської рамки кваліфікацій, а також сама структура оцінювання аналізувалася поетапно.

Після завершення звітного періоду у столиці, керівник проекту DESTIN, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, декан факультету журналістики Ольга Мітчук дала інтерв’ю щодо реалізації проекту та впровадження нових програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів відповідно до Європейської рамки кваліфікацій у Телевізійній службі МЕГУ. Пані Ольга розповіла, що основний акцент працівники факультету робили на реальному реформуванні самого підходу до підготовки фахівців, щоб кожен випускник після завершення навчання міг фахово підходити до виконання професійних завдань різної складності в редакціях будь-якого типу. Інноваційний підхід дозволить максимально швидко впроваджувати та оцінювати результативність роботи.

Кожна навчальна програма підготовлена у контексті реального інформаційного середовища із метою його покращення не лише для фахівців у сфері медіа, але й для пересічних громадян. Це особливо актуально із врахуванням зростаючої ролі медіаосвіти та медіаграмотності не лише в Україні, але й в усьому світі. Студенти факультету журналістики Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем`янчука ще на студентських лавах отримають достатній професійний досвід, що дозволить зменшити період їх адаптації до робочих редакційних умов.

Наступні етапи реалізації проєкту відбувалися у дистанційному форматі, оскільки карантинні обмеження змусили наукову спільноту перейти до роботи через систему ZOOM/

Засідання ради Правління у вересні минулого року провело огляд попереднього протоколу та оцінило план якості та ризиків у наступній частині діяльності. Було затверджено інтернет-курси для вищої освіти та вирішено питання із розповсюдженням інформації. Окремим блоком стало обговорення проблем, які виникли на поточному етапі впровадження проекту та висунення пропозицій щодо їх усунення.

За два місяці, а саме у листопаді, відбулося засідання українських партнерів щодо реалізації курсів з медіаграмотності. Після старту роботи із курсами стали очевидними проблеми та переваги нового виду діяльності. Саме тому, партнери поділилися досвідом поетапної реалізації робочого пакету та обраними напрямками роботи з реалізації завдань. Концептуальна модель вимагала актуалізації, у чому допоміг досвід українських партнерів у підготовці та супроводженні онлайн-курсів з медіаграмотності.

Засідання ради Правління крайню зустріч провело у грудні з метою постановки задач на новий етап реалізації проєкту. Піднімалися питання  закупівлі обладнання та підготовки днів відкритих дверей. Аналізувалися національні рекомендації та положення про Рівність і рівноправність. Обговорювалися проблеми, що виникли на даному етапі впровадження проекту та відзначався сталий розвиток, який дозволяє вже відчути переваги реалізації проєкту для українських майбутніх журналістів.

Першокурсники Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем'янчука на собі встигли оцінити усі переваги, оскільки навчаються за новим навчальним планом, який стало можливо задіяти завдяки міжнародному проєкту DESTIN «Журналістська освіта задля демократії в Україні: розробка стандартів, доброчесність і професіоналізм». Тепер вони отримують знання за якісно новою схемою та можуть отримати максимум переваг від адаптації європейського досвіду в українську практику.